Učil sa z internetu, dnes je Jozef Bošanský najlepší lukostrelec Slovenska

jozef bošanský
banner fantázia
Čas čítania: 2 min

Lukostreľbe sa venuje len štyri roky, napriek tomu je Jozef Bošanský najlepší na Slovensku. S kladkovým lukom v rukách to Šaľan vie.

Na začiatku bol rád, keď trafil terč

K lukostreľbe sa pritom dostal kuriózne: vyrobil synovi luk a potreboval kúpiť šípy. V predajni zbadal kladkový luk, ktorý si kúpil a začal strieľať doma na záhrade, vášeň zdokonaľoval a začal chodiť aj na súťaže. „Začiatky boli náročné. Trvalo mi pár tréningov, kým som pochopil mierenie či nastavenie luku. Strieľal som spočiatku zo vzdialenosti 10-15 metrov a bol som rád, keď som vôbec trafil terč,“ spomína Bošanský s úsmevom. Nevzdal to a tvrdo trénoval. Napriek tomu, že sa lukostreľbe venuje popri práci v automobilke, tréning nezanedbáva a za týždeň vystrelí od 500 do 1 000 šípov.

Minulý rok vyhral Šaľan všetky súťaže, z ktorých sa skladal Slovenský pohár a stal sa najlepším lukostrelcom Slovenska za rok 2017. K tomu má v zbierke trojnásobný titul majstra Slovenska. Merať sa môže s profesionálmi z európskych krajín, veď vyhral Central European Cup. Napriek víťazstvám to nemá ľahké, lukostreľba sa na Slovensku profesionálne nedá robiť, vysoká náročnosť je okrem skĺbenia práce a športu aj vo financiách. „Náklady na náradie sú u mňa ročne vo výške približne 4-tisíc eur. S tým mi však pomáha lukostrelecké centrum v Trnovci luk­asip.sk. Náklady na cestovanie, ubytovanie a štartovné na nereprezentačné preteky, čo si hradím tiež sám, odhadujem na 3-5-tisíc eur. Reprezentačné výjazdy hradí zväz. Skĺbenie práce a športu je ťažké, musím si vybrať dovolenku alebo odpracovať náhradné voľno. Veľkú oporu mám v manželke a synovi, ktorí ma podporujú a aj vďaka nim dosahujem dobré výsledky,“ priznáva Bošanský otvorene.

Hlava musí byť čistá

Lukostreľba nie je jednoduchý šport, je to hotová veda. Už len trafiť terč stojí námahu. „Je náročná najmä na psychiku. Hlava musí byť pri strieľaní čistá, musíte sa sústrediť iba na to, čo práve robíte. Človeku sa darí lepšie, ak je psychicky v pohode, na druhej strane platí, že ak nie som v pohode, idem si zastrieľať, hodinka mi pomôže. Pri lukostreľbe riešiť mierenie, dýchanie aj okolité vplyvy. Ak fúka vietor, treba premieriť. Rýchlosť šípu je cca 100 m/s, aj tak ho vietor ovplyvňuje. Pri mierení je to podobné u slnka. Nie je jedno, či svieti sprava alebo zozadu.“


Preteky trvajú približne tri hodiny, lukostrelci si okrem presného výstrelu musia dávať pozor na neustálu koncentráciu. Čo pomáha Šaľanovi? „Bhutánski mnísi majú príslovie: Vystrelený šíp je stav tvojej mysle. To je presná definícia lukostreľby. Vždy pri strieľaní myslím iba na môj výstrel, aby bol pekne technicky prevedený,“ vysvetľuje 42-ročný lukostrelec, ktorý pootvoril aj okienko do svojej mysle a odhalil, čo sa mu preháňa hlavou počas pretekov: „Snažím sa sústrediť len na výstrel, na ten pekný pocit. Keď je dobrý výstrel, ani nemusím pozerať do ďalekohľadu a viem, že šíp je tam, kde má byť.“

Učil sa z youtube

Bošanský odhalil aj najväčšie úskalia svojho milovaného športu, ktoré musel v začiatkoch zvládať sám.

„Veľmi dôležité je zopakovať tak isto výstrel. Neexistuje presná definícia pekného technického prevedenia, dôležité je, aby človek vedel zopakovať výstrel, čím si vytvára vlastnú techniku. K úspechu je treba hlavne kvalitný tréning, ideálne pod vedením dobrého trénera. Ja som sa všetko učil na youtube.“

Lukostrelec zo Šale nemá v tomto športe vzor, ako tvrdí, rešpektuje a obdivuje každého strelca, ktorý vie urobiť pekný výstrel. Napriek tomu, že je najlepší na Slovensku, o motiváciu núdzu nemá. „Motivuje ma bodová hranica, ktorú si nastavím pred sezónou,“ dodáva na záver.

Peter Odráška
Fotky: Archív J. B.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *