Stredoškoláci, zapojte sa do literárnej súťaže Esej Jána Johanidesa

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

12. ročník literárnej súťaže Esej Jána Johanidesa je tu a s ním aj nové témy, na ktoré môžu stredoškoláci napísať zaujímavú esej. Súťaž organizuje Literárne centrum v Bratislave, na organizácii sa podieľa aj  Mestská knižnica Jána Johanidesa v Šali. Termín odovzdania prác je 21. marec 2022.

„Zapojte svoju školu do zaujímavej stredoškolskej súťaže. Stačí, ak napíšete krátku esej na niektorú z trojice myšlienok spisovateľa Jána Johanidesa alebo na citát Williama Shakespeara, ktorý vystihuje dnes tak naliehavú tému ochrany životného prostredia,“ pozýva stredoškolákov šalianska knižnica na svojich stránkach.

Tento rok si môžu stredoškoláci vybrať z týchto troch zaujímavých myšlienok:

  • Obávam sa, že sa blížime k obdobiu, keď sa ľudia budú dorozumievať ochudobneným jazykom ako v komikse. (Ján Johanides)
  • To, či mal istý druh brontosaura deväť sŕdc, nie je dôležité. Dôležitý je vzťah JA a TY. (Ján Johanides)
  • Vnútorná dôstojnosť je odjakživa spojená i s pocitom slobody. (Ján Johanides)
  • Zem hrá hudbu pre tých, ktorí počúvajú. (William Shakespeare)

Napísaná esej má mať maximálne 4 normostrany, čiže 7200 znakov vrátane medzier a začínať by sa mala práve citátom, myšlienkou zo štvorice vybratých. „Vybrané myšlienky sú vždy pestré, aktuálne a je pozoruhodné, ako ich študenti vedia uchopiť rôznymi spôsobmi,“ hovorí o témach Adriana Gerová, riaditeľka šalianskej knižnice.

Zapojiť sa môže každý stredoškolák

Zapojiť sa môže každý študent strednej školy na celom Slovensku. Stačí esej označenú menom, vekom, názovom eseje, mottom Jána Johanidesa alebo Williama Shakespeara, ktorou bola esej inšpirovaná, pošle do 21. marca 2022 na emailovú adresu esej.johanides@litcentrum.sk. Uchádzači, nezabudnite na esej pripísať ani adresu vašej strednej školy a kontaktný email na autora alebo vášho pedagóga.

Mestská knižnica v Šali, ktorá nesie meno spisovateľa Jána Johanidesa sa na súťaži každoročne podieľa na príprave samotného podujatia, odovzdávaní ocenení a propagácií na školách.

Víťazná esej bude publikovaná v časopise Knižná revue, v Denníku N a finančne ohodnotená cenou 100 eur. Koho esej to bude sa dozvieme koncom apríla pri slávnostnom odovzdávaní, ktoré bude spojené s workshopom a hodnotením prác. „Knižnica vníma túto literárnu súťaž ako veľkú príležitosť pre všetkých stredoškolákov, ktorí majú blízko k písaniu. Môžu tak zviditeľniť svoj talent, dostať sa do povedomia literárneho a kultúrneho prostredia. Je mimoriadne dôležité, aby mladí ľudia dostávali priestor, mohli vyjadriť svoje názory, pretože každým rokom sa nám aj vďaka tejto súťaži potvrdzuje, že mladí ľudia majú čo povedať k aktuálnym témam,“ hovorí Adriana Gerová.

Porotu bude tento rok tvoriť päť zamestnancov LIC: Pavel Sibyla (riaditeľ), Dana Podracká (poetka a esejistka), Soňa Uriková (prozaička), Alexandra Jurišová (recenzentka a editorka) a Daniel Domorák (literárny vedec).

„Esej Jána Johanidesa sa medzičasom stala súťažou s celoslovenskou pôsobnosťou a my sme radi, že sa na jej príprave môžeme podieľať,“ hovorí na záver Gerová.

O autorovi:

Ján Johanides sa narodil 18. augusta 1934 v Dolnom Kubíne. Študoval na Filozofickej fakulte UK v Bratislave históriu, dejiny umenia a estetiku. Počas štúdia bol pravidelným návštevníkom klubu spisovateľov, bohémom, diskutérom, parodizátorom aktuálnych politických hesiel, kvôli čomu ho vylúčili zo školy. V roku 1972 sa presťahoval do Šale a venoval sa slobodnému povolaniu. Patril do okruhu prozaikov sústredených po roku 1956 okolo časopisu „Mladá tvorba“. Tu začal uverejňovať svoje prvé prózy, neskôr prispieval aj do iných literárnych časopisov. Knižne debutoval v roku 1963 zbierkou noviel „Súkromie“. Viac o Johanidesovi sa dočítate na stránkach knižnice.

mh

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *