Najvyšší správny súd potvrdil pokutu za nájomné byty, mesto tvrdí, že pokutu zatiaľ nezaplatí

nájomné byty šaľa
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

Mesto Šaľa bude musieť zaplatiť pokutu vo výške 340-tisíc eur za porušenie zákona o verejnom obstarávaní pri výstavbe nájomných bytov na Kráľovskej ulici. Rozhodol o tom Najvyšší správny súd SR. Vedenie mesta sa bráni a tvrdí, že pokutu zatiaľ nezaplatí.

Súd podľa ÚVO skonštatoval, že mesto dalo spoločnosti Innovia na základe nájomnej zmluvy pozemky, na ktorých postavili nájomné byty. V zmluvách sa Šaľa zaviazala, že bytové domy získa do svojho vlastníctva a určila si podmienky pre budúcu kúpnu zmluvu. Informoval v januári hnonline.sk.

ÚVO upozorňuje na výnimku v zákone o verejnom obstarávaní

Štvrtok 19. 1. 2023 informoval ÚVO o rozhodnutí súdu a upozornil, že výnimka zo zákona o verejnom obstarávaní na nákup a prenájom, o ktorej hovorí mesto, sa týka iba existujúcich stavieb, mesto ju tak nemohlo využiť pre prípad výstavby nájomných bytov. Pokutu dostali okrem Šale aj iné samosprávy, ktoré postupovali rovnako ako mesto Šaľa.

Primátor tvrdí, že zmena zákona nastala až po podpísaní zmluv

Vedenie mesta sa ale bráni. Tvrdí, že v roku 2015 postupovali v súlade s inštrukciami Štátneho fondu rozvoja bývania a platnými zákonmi. Preto mesto spolu s poslancami rozhodlo o ponuke investora, že 150 bytov na Kráľovskej ulici odkúpi hotové. V tom čase vraj zákon o verejnom obstarávaní hovoril o tom, že výnimku zo zákona má kúpa nehnuteľnosti.

Po piatich mesiacoch od podpisu zmluvy o budúcej zmluve bol zákon o verejnom obstarávaní rozšírený o doložku, že sa myslí tým existujúca nehnuteľnosť. V čase, keď rozhodnutie v Šali padlo, takáto formulácia tam nebola. My sme v najlepšej viere a s cieľom sprostredkovať bývanie mladým rodinám, pristúpili k tomu najlacnejšiemu riešeniu. Výsledkom je postavených 150 bytov, ktoré si mesto Šaľa kúpilo za vopred dohodnutú sumu. To znamená, že mesto ani cent nevyčlenilo na realizáciu tohto diela a priemerná cena jedného bytu je 43-tisíc eur,“ vysvetľuje primátor.

Mesto sa podľa ÚVO účelovo vyhlo verejnému obstarávaniu

Výnimku podľa ÚVO nie je možné využiť „… napríklad vtedy, keď verejný obstarávateľ uzatvorí zmluvu o budúcej kúpnej zmluve s iným subjektom a následne po zrealizovaní stavby si túto stavbu verejný obstarávateľ s využitím danej výnimky odkúpi. V týchto prípadoch ide totiž o účelové vyhýbanie sa verejnému obstarávaniu stavebných prác,“ píše sa vo vyjadrení ÚVO. Mesto disponuje podľa slov primátora dvoma stanoviskami advokátskych kancelárií, ktoré potvrdili spôsob nadobudnutia nájomných bytov.

ÚVO hovorí v prípade Šale o účelovom vyhýbaní sa verejnému obstarávaniu. „V uvedenom porušení zákona mestom Šaľa je podstatné, že mesto sa uzatvorením predmetných zmlúv o budúcich kúpnych zmluvách vyhlo povinnosti uzavrieť zmluvu podľa zákona o verejnom obstarávaní. Zadalo zákazku na uskutočnenie stavebných prác, spočívajúcu vo výstavbe nájomných bytov, ktoré v čase podpisu predmetných zmlúv neexistovali, bez použitia ktoréhokoľvek zo súťažných postupov upravených zákonom o verejnom obstarávaní,“ upresňuje situáciu ÚVO.

Rovnako ako mesto Šaľa postupovalo približne 300 obcí, pokuta hrozí iba 43 z nich

Pokuta hrozí dokopy 43 samosprávam, rovnaký postup ako Šaľa ale pri nadobudnutí bytov použilo dokopy približne 300 ďalších obcí, informuje mesto. “Dôvodom je, že v týchto 43 obciach niekto podal podnet na ÚVO. U nás sa našiel takýto aktivista, oznamovateľ. Čiže dnes 250 obcí, ktoré obstarávali rovnakým spôsobom ako Šaľa, ale nikto nepodal podnet na ÚVO, majú tie byty v poriadku a nehrozí im pokuta,“ bráni sa primátor mesta Jozef Belický. Keďže mesto Šaľa postavilo zo spomenutých obcí najviac bytov, hrozí mu najvyššia pokuta z dotknutých 43 obcí.

Ďalším paradoxom je podľa mesta Šaľa fakt, že za byty dostali od ústredného orgánu štátnej správy pre nájomné bývanie ďakovné listy za podporu rozvoja bytovej výstavby. Informuje vo vyjadrení primátor. Vedenie mesta sa plánuje proti pokute, ktorú potvrdil aj Najvyšší správny súd SR brániť. „Najvyšší súd SR potvrdil rozhodnutie krajského súdu. Tým ale obhajoba našich práv určite nekončí, využijeme všetky právne prostriedky na to, aby sme sa bránili. Vlastníme 150 bytov v cene 6,5 milióna eur, ktoré majú dnes reálnu hodnotu určite viac ako 10 miliónov eur. Naozaj máme byť terčom kritiky ja alebo 15 poslancov za to, že sa zodpovedne rozhodli, že chcú vytvoriť podmienky pre mladé rodiny, aby si našli bývanie v našom meste? Myslím, že by to bolo naozaj nespravodlivé,“ dodal primátor.

Prvých 115 nájomných bytov mesto slávnostne odovzdalo v novembri 2019. Na výstavbu 150 nájomných bytov dostalo mesto 6,5 milióna eur zo Štátneho fondu rozvoja a bývania.

Zdroje: hnonline.sk, uvo.gov.sk, mesto Šaľa
Spracovala: Michaela Barczi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *