Šaľania pomáhajú zachrániť hrad Gýmeš

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Hrad Gýmeš z 13. storočia, nachádzajúci sa v katastri obce Jelenec, je zrúcanina. Jeho múry sa rozpadávajú, kamene zvetrávajú, rastú tam náletové kríky, príroda si teda ľudský výtvor chce vziať späť. O jeho záchranu sa však už dlhé roky snažia členovia občianskeho združenia Castrum Ghymes. Spočiatku so sídlom v Šali, dnes v obci Jelenec, medzi jeho členmi sú stále aj Šaľania.

„Raz dávno som s deťmi išiel na hrad Gýmeš ako turista a videl som tam auto so šalianskou značkou. Tak som sa prihovoril a zhodou okolností to bol Šaľan Zolo Vozák, s ktorým som sa dal do reči. Nakoniec som sa stal členom združenia Castrum Ghymes,“ hovorí Šaľan Jozef Malcho, ktorý od tej doby na hrad chodí pravidelne a pomáha s jeho záchranou.

Jeho deti boli členmi archeologického krúžku v CVČ Šaľa a na letných archeologických táboroch na Gýmeši si aj takto prakticky skúsili, čo sa učili v teórii. „Moje deti z toho medzičasom vyrástli, už majú iné záujmy, mne to ale ostalo,“ dodáva Jozef Malcho.

„My sa snažíme čistiť to od náletových krovín, upratovať a triediť kamene, opravovať múry a zabezpečiť statiku, aby neboli ohrození návštevníci hradu,“ konkretizuje prácu dobrovoľníkov Jozef Malcho. Sú medzi nimi aj murári a kamenári, ale väčšina z nich sú bežní nadšenci, ktorí pomáhajú. „… prinášame maltu, miešame, nosíme kamene a čistíme hrad.“ Za ten čas, čo tam Jozef Malcho pomáha, boli už dokončené aj niektoré konkrétne práce: „Zachránili sme napríklad múr, ktorý už padal, opravujeme veci, ktoré už sú v havarijnom stave, ktoré už vidieť, že by dlho nevydržali. Je to ale beh na dlhé trate.“

Momentálne pracujú na záchrane neskororománskej obytnej veže, čo je najstaršia budova hradu. „Chceli by sme ju dať do takého stavu, aby sa dala uzatvoriť, bude mať okná, dvere, aby sme tam vytvorili nejaké múzeum. Podali sme už aj projekt na financovanie výskumov a projektovej dokumentácie potrebnej pre rekonštrukciu.“

Už dnes majú na hrade uzatvorený priestor, ktorý slúži členom združenia. „V lete tam dobrovoľníci aj bývajú a prespávajú. Je tam aj náradie – všetko zatiaľ v jednej miestnosti. Plánujeme dorobiť aj druhú miestnosť, aby sa tam dalo lepšie fungovať.“ Na hrade vraj v noci nestraší, čo je možno škoda, vyvolalo by to väčší záujem médií aj verejnosti.

Záhady teda síce na hrade žiadne nie sú, zato je tam v okolí pekná príroda a Gýmeš ponúka krásne výhľady. „Hrad je voľne prístupný, je to príjemná rodinná túra a z veže, ktorá kedysi bola 4-poschodová a dnes sa zachovali tri poschodia, sú pekné výhľady,“ opisuje miesto šaliansky dobrovoľník.

Mimochodom, združenie, ktorého sídlo bolo najprv v Šali a dnes je na obecnom úrade v Jelenci, má aktuálne 12 členov a radi privítajú ďalších. Viac pomocných rúk by určite pomohlo. Medzi členmi sú spomínaní Šaľania – Zoltán Vozák a Jozef Malcho, okrem nich ďalší členovia z Dlhej n/V, z Galanty, Bratislavy, či Zlatých Moraviec.

Združenie má pozemok pod hradom v prenájme od štátneho podniku LESY SR. Práce na hrade pravidelne finančne podporuje Ministerstvo kultúry SR, Nitriansky samosprávny kraj či obec Jelenec, do ktorej katastra hrad patrí.

Podporte 2 % z daní občianske združenie Castrum Ghymes

Jednou z hlavných foriem podpory činnosti občianskeho združenia Castrum Ghymes sú aj 2 percentá z daní od bežných ľudí a firiem. Do zoznamu žiadateľov sa zapísali aj na tento rok. Ak teda nemáte zatiaľ premyslené, koho podporiť z daňového priznania, zvážte napríklad podporu (aj) šalianskych dobrovoľníkov, ktorí vo vlastnom voľnom čase pomáhajú zachrániť národnú kultúrnu pamiatku – hrad Gýmeš pri obci Jelenec.

 

Text: Ivan Aľakša, Slovo Šaľanov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *