Po narodení chorej dcérky hľadali spôsob, ako sa uživiť prácou z domu
Mená Štefan Meszároš a Andrea Meszárošová sú našim čitateľom už známe, tohtoročný Šaľafest pomáha bol venovaný ich dcérke Elliske, ktorá sa narodila s chorobou večného dieťatka – mikrocefáliou. Jej liečba je finančne náročná a potrebuje 24-hodinovú starostlivosť, aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa jej otec Štefan dostal k jeho aktuálnej tvorbe. Podľa predstáv zákazníka navrhne a vyrobí menovky, hodiny či rámčeky z dreva.
V čase, keď sa im narodila dcérka Elliska, hľadali spôsob ako si privyrobiť nejaké peniaze, najlepšie z domu, keďže Andrea zostala s Ellis doma a Štefan pracoval v stavebnom priemysle.
„Práca bola dobre platená, problém bol, že som potreboval niekedy aj trikrát do týždňa voľno, lebo sme chodili na vyšetrenia a liečenia s malou. Manželke napadlo, že by sme mohli začať vyrábať menovky, písmenká alebo postavičky z polystyrénu, čo v tom čase nikto nerobil, boli sme prví na Slovensku,“ spomína na začiatky.
Nič podobné v minulosti nerobili. Učili sa za pochodu. Začínali doma v obývačke, ako sami tvrdia, doteraz majú dorezané parkety, ktoré je potrebné vymeniť. Polystyrén im ako materiál nevyhovoval, lebo sa ľahko zničil.
„Chceli sme prejsť na niečo pevnejšie, polystyrénové postavičky a menovky sa pri zasielaní po celom Slovensku zničili, aj keď sme ich poriadne zabalili. Preto sme skúsili drevotriesku,“ hovorí o prechode na iný materiál, z ktorého vyrába dodnes.
Prišiel úspech, vyrábali vo veľkom, potom však prišli ľudia, zákazníci, ktorí sa začali pýtať, ako by si mohli vyrobiť niečo také doma, niektorí s tým dokonca začali podnikať.
„Vidíme, že niektorí zákazníci majú dnes stránky, kde predávajú menovky, aké sme v minulosti vyrábali aj my. Jedna dokonca použila naše fotografie výrobkov. Nehneváme sa, kde je dopyt, tam je ponuka a my chápeme a rešpektujeme aj narastajúcu konkurenciu,“ hovoria o podnikaní v tejto oblasti.
Všetko sa naučil sám, dnes pripravuje návrhy podľa predstáv zákazníka
Po prechode na pevnejší materiál sa Štefan rozhodol prenajať si dielňu a venovať sa výrobe naplno. Kúpil si laser na vyrezávanie, naučil sa základy grafiky a na počítači začal robiť návrhy podľa želania.
„Založili sme si stránku Welis – svet dekorácií na facebooku a začali ponúkať naše výrobky. Ide o drevené hodiny, rámčeky na fotografie, menovky pre deti a podobne, snažíme sa vyhovieť zákazníkom. Oni mi povedia svoju predstavu, ja im spravím podľa nej návrh v programe na počítači a po schválení sa púšťam do práce. Väčšinou prichystám aspoň tri návrhy na výber,“ hovorí .
Samotná výroba jedných hodín trvá približne dve a pol hodiny, závisí od veľkosti a farebnosti. Po schválení návrhu sa hodiny vyrežú, a potom prichádza fáza farbenia. Hodiny natiera viackrát, aby bola farba sýta. Po nanesení farby treba vždy čakať, malé detaily maľuje manželka Andrea ručne.
„Na začiatku som sa učil z videí, hľadal som rôzne makety, v súčasnosti robím sám návrhy v programe a teší ma záujem ľudí. Ide prevažne o ručnú prácu a je to časovo náročné, vieme, že hodiny dnes kúpite kdekoľvek, u nás ich ale vyrobíme presne podľa predstáv zákazníka. Plánujeme otvoriť e-shop s výrobkami, kde by si každý mohol určiť ako chce, aby produkt vyzeral a my ho na zákazku vyrobíme. Taktiež by som rád dostal pár kusov do kvetinárstiev alebo darčekových predajní,“ hovorí o plánoch do budúcnosti.
Autor: Michaela Harabišová
Fotografie: archív rodiny