Od apríla 2019 sa dvere šalianskej plavárne zatvorili pre zlý technický stav strechy. Tá v súčasnosti prebieha rekonštrukciou, na ktorú mesto získalo od štátu dotáciu vo výške 1 075 000 eur v júni 2020. Časť opravy vo výške 300-tisíc eur zafinancovalo mesto vo vlastnej réžii. Napriek tomu, že boli ešte pred dvomi rokmi vyhlásené trhové konzultácie, s rekonštrukciou sa začalo až na začiatku tohto roka. Práce by mali ukončiť do mesiaca a pol. Rekonštrukciou strechy to ale nekončí. Opravu vyžaduje zastaralá technológia i samotná budova.
Dôvodom odkladania prác bolo dlhodobé hľadanie technického riešenia kruhovej strechy s lanovou konštrukciou, ktorá je na Slovensku raritou. Rekonštrukciu strechy má na starosti firma VERÓNY OaS, s. r. o. z Krupiny, ktorá vyhrala verejnú súťaž s cenou zákazky vo výške 1 381 097,17 eur.
Pri vstupe do plavárne tentokrát chýbala typická vôňa chlóru, ktorá nás na tomto mieste vždy privítala. Naskytol sa pohľad na prázdne bazény a nad nimi vznikajúcu novú strechu. V súčasnosti sa dokončuje oceľová nosná konštrukcia strechy. „Strecha sa následne musí oplechovať, izolovať a na konci sa položí strešná krytina,“ hovorí o postupe prác stavbyvedúci Andrej Kosorín.
Najviac pracovníkov potrápila stará konštrukcia. „Bola to náročná operácia, ktorú sme zvládli bez úrazu. V súčasnosti skladáme novú strešnú konštrukciu. Nová strecha bude polosamonosná, vybudovali sme štyri nosné stĺpy, ktoré držia hlavnú záťaž strechy a zvyšok strechy je zachytený vo venci, ktorý sme tiež dopĺňali,“ opisuje práce na streche Kosorín. Komplikovaným je aj kruhový tvar strechy, ktorý nie je bežným.
Pôvodná konštrukcia mala približne 400 ton, z toho bolo len 150 ton betónu. „V strede strechy bol železobetónový prstenec, v ktorom sa nahádzala zastaralá vzduchotechnika, ktorej bude treba nájsť nové miesto,“ hovorí majiteľ spoločnosti Veróny OaS, s. r. o. Tomáš Veróny. Nová konštrukcia bude mať približne 200 ton.
Mesto bude potrebovať ďalšie financie na sprevádzkovanie plavárne
Po zrekonštruovaní strechy nebude možné toto zariadenie využívať. „Bude potrebná oprava technológii, ktorá je po štyroch rokoch mimo prevádzky nepoužiteľná. Časť technológie sa tu úplne zmenila, takže sa snažíme získať prostriedky od Slovenského olympijského výboru a o podporu pri tejto dotácii sme požiadali aj Slovenskú plaveckú federáciu, ktorá sa k našej požiadavke stavia priaznivo,“ vyjadril sa pre médiá na mieste Jozef Belický, primátor mesta Šaľa.
Na spustenie prevádzky bude mesto potrebovať finančné prostriedky v hodnote 1,5 milióna eur. Za túto sumu by vedelo vymeniť technológie, aby mohli plaváreň otvoriť verejnosti. Zlý stav sa však neodzrkadľuje iba na technológiách, ale aj stave budovy.
„Opravu by si zaslúžili aj zvyšné šatne, ktoré v minulosti spoločnosť Duslo neopravila. Obklady, exteriér budovy, aby to bola moderná stavba, ktorá bude zase roky slúžiť,“ dopĺňa primátor. Na to, aby opravili celú budovu spolu s výmenou technológií mesto potrebuje približne 3,5 milióna eur.
Plaváreň Duslo, ktorá má ako jedna zo šiestich na Slovensku bazén s dĺžkou 50 metrov, funguje od roku 1985.
mh