V Šali premiérovala hra Ako uvariť Žabu, režíroval ju Šaľan Valentín Kozaňák

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Celkom malé divadlo z Levíc uviedlo 24. mája 2022 v Šali II. premiéru hry autora Petra Strnada AKO UVARIŤ ŽABU. Režisérom predstavenia je Šaľan, Valentín Kozaňák.

Dana Dobrá chcela žiť  krásny život. Mala sny, túžby, predstavy. Jej životná cesta bola ale plná nástrah, zákerností, zloby. Veľmi túžila po láske, úspechu, nehe, šťastí i sláve. Aj ona chcela žiť rozprávkový príbeh ako Brigitte Bardot, Claudia Cardinale či Marylin Monroe. Od života chcela maximum, preto si za partnera hľadala muža s priezviskom začínajúcim sa na písmeno D –  pána Dé. Aby aj po sobáši ostala „Danou Dé“.


Čakala na šťastie

Paradoxne jej  v tom pomáha najlepší priateľ. Má jedinú chybu, ktorá ho delí od dokonalosti. Je gay, navyše zomrie. Jeho pohreb je pre ňu osudný. Stretáva na ňom vysnívaného pána Dé. Zamiluje sa, no pán Dé jej vytúžené šťastie neprináša. Je totiž hovädo v ľudskej koži. Zabíja v nej sny, šťastie, slobodu, jej podstatu. Berie jej všetko.

Dana Dobrá pochopila neskoro, že trpí syndrómom varenej žaby. Problémy neriešila, naivne čakala na šťastie. To ale neprišlo. Rovnako, ako Godot.  Neskoro pochopila, že sa celý čas varila v hrnci s vodou. Jediné východisko je pre ňu smrť. To je v kocke všetko.


Nie je to príbeh, napriek istej expresívnosti, ktorý by bol na míle vzdialený od reality. Prežité situácie sa dotýkajú mňa, teba, suseda, nás… Všetci sa občas pohodlne varíme so svojimi problémami. Syndróm varenej žaby je o neochote uvedomiť si hrozbu, ktorá prichádza pomaly a vzrastá. Často čakáme na pomoc, ktorá prísť môže, no nemusí. Dane nepomohol nikto. Paradoxne, uľavilo sa jej po smrti. Až vtedy bola slobodná a šťastná.


Inscenátorom sa podarilo preniesť atmosféru Daninho príbehu na diváka. Ako sa v divadelnom žargóne hovorí, „spadlo to dole do hľadiska“. Hlavnú postavu stvárnila Ria Mészárošová. Jej partnera a všetky ostatné postavy stvárnil jej manžel Petr Mészároš. Obaja sú herecky veľmi disponovaní a talentovaní. Prezentovali sa v rôznych polohách a ja osobne som im každú jednu uveril.

Nádych, pripomínajúci narodenie

Predstavenie sa začína nádychom, pripomínajúcim narodenie, zároveň spovedaním sa pred súdom. Vtedy ešte netušíme, že to je súd posledný. Na scéne je kovová hranatá konštrukcia v tvare kvádra a malé kocky. Všetko je hranaté, prenesene by sa dalo povedať, že súbor nám ponúka Danin život zaškatuľkovaný a presne vymedzený v kocke. Hlavná postava sa márne snaží dostať za hranice „kocky“ i keď po tom veľmi túži.


Dialógy sú napísané celkom zručne, divák preto netrpí tupotou textu. Aj zvolené vulgarizmy nie sú samoúčelné. Konštrukcia scény i kostýmy sú jednoduché, ale plne funkčné. Pomáhajú umne rozlišovať situácie, priestory či rôzne mužské postavy v podaní Petra Mészároša. Príbeh dáva režisérovi Valentínovi Kozaňákovi priestor na kreatívnu prácu, ktorú využil excelentne, navyše štýlovo čisto. Divákom ponúkol dramatickú sondu do duše ženy, aby ju jasne pochopili aj muži. Od nádychu, až po výdych. Všetko v podaní iba dvoch hercov. Spolupráca levického súboru so šalianskym režisérom priniesla divákom veľmi pekné predstavenie. Divák má možnosť zamyslieť sa nielen nad estetickou stránkou, ale i nad čitateľným posolstvom. A to je predsa podstata divadla.

Netuším, kedy bude Celkom malé divadlo z Levíc opäť variť žabu na šalianskych doskách, no ak vám môžeme odporučiť, nenechajte si to ujsť.

Autor: Miroslav „Dé“
foto: Miroslava Bartovicová

AKO UVARIŤ ŽABU: scenár: Petr Strnad, preklad: Petr Mészároš, dramaturgia: Vladimír Dubeň, kostýmy: Michala Kozaňáková, svetlá: Petr Gubiš, hudba a réžia: Valo Kozaňák.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *