Traja Šaľania Matej Regitko, Gabriel Szocs a Adrián Lenčéš založili pred štyrmi rokmi zoskupenie … stále málo. Počas štyroch rokov usporiadali niekoľko hudobných akcií nielen v našom meste, ale aj v známych kluboch v Bratislave. Vyspovedali sme jedného zo zakladateľov, ktorý nám povedal niečo viac o ich aktivitách a plánoch do budúcna.
Čo sa v článku dočítaš?
- Kedy vznikol nápad začať organizovať hudobné akcie?
- Kde začínali a aké úspechy sa mladým chlapcom zo Šale podarilo získať?
- Aké mená z hudobnej scény drum and bass doniesli na Slovensko a nášho mesta?
- Čo všetko bola ich pracovná náplň?
- Vtipná príhoda na záver 🙂
V máji roku 2015 sa traja mladí chalani rozhodli založiť zoskupenie s názvom … stále málo, ktoré bude zoskupovať DJ-ov z okolia, ktorí sa venujú žánru drum and bass.
„Plánovali sme to dlhšie, ale nevedeli sme sa rozhýbať. Chodievali sme na podobné akcie a chceli sme si to vyskúšať aj z druhej strany, ako organizátori. Raz večer sme si písali, lebo Adrián žije vo Švajčiarsku, a proste sme sa konečne dohodli, že zorganizujeme našu prvú akciu v Metroclube a uvidíme. Išlo o miesto, ktoré sme ako študenti navštevovali dlhé roky a malo to pre nás hlbší význam,“ hovorí v úvode Matej Regitko, ktorého každý pozná pod prezývkou Cukor.
Na najväčšiu akciu im prišlo cez tisíc ľudí
Dohodli sa s majiteľom Metroclubu, ktorého dnes volajú priateľom, a tak vznikla prvá akcia. V tom čase ešte neniesli meno … stále málo a nevedeli, čo ich čaká. Zo začiatku nemali skoro žiaden kapitál, iba chuť niečo spraviť, to ocenil aj majiteľ Peter Tronic Kováč, ktorý im v začiatkoch pomohol.
„Veľmi sme si to vážili a vážime dodnes. Videl iniciatívu a chcel pomôcť. Prvá akcia mala veľký úspech. Oslovila nás česká crew, ktorým sa páčila naša akcia a spolu s nimi sme zorganizovali druhý event v nočnom bratislavskom klube Majestic Music Club. Bola to asi druhá najväčšia akcia, akú sme kedy zorganizovali, prišlo okolo 900 ľudí. Prvýkrát na Slovensku vystúpili DJ-ovia z obľúbeného neurofunk drum and bass maďarského vydavateľstva Eatbrain, ktorí patria medzi špičku v tomto žánri,“ spomína na začiatky Cukor.
Prvé akcie boli stratové, chalani sa ale nevzdali a zorganizovali niekoľko ďalších podujatí v Bratislave, kam pozývali zahraničných producentov a DJ-ov, o ktorých bol veľký záujem.
„V Bratislave sme vypredali UHU Club, kam sme priniesli jedného z najlepších producentov v subžánri drum and basss s názvom jump-up – Macky Gee, ktorý pôsobí vo Veľkej Británii. Po tejto akcii sme sa rozhodli, že ideme do toho,“ vyjadruje sa pre náš mesačník.
Po prvých akciách prišiel názov … stále málo a začali organizovať akcie pod názvom JUMPf *ckUP night, ktoré sú Šaľanom dobre známe. Súčasťou zoskupenia … stále málo je mnoho úspešných DJ-ov a producentov. Medzi nimi EXORTT, KRYSTALIZED, MATZET, SATIATE, MONSS a NERPH, GASH10. Dvaja poslední pochádzajú zo Šale.
Do Šale priniesli svetové mená
Na Slovensko sa im podarilo priniesť zahraničné mená z Nového Zélandu, Anglicka, Česka, Belgicka, Francúzska, Maďarska.
„Na najväčšej akcii v Šali sme mali tri veľké zahraničné mená a naplnili sme klub do posledného miesta, premiestňovali sme aj pódium, aby sme priniesli ľuďom komfortnejšiu party a lepší zážitok. Niečo nové, čo ešte v Metroclube nezažili,“ zhodnotil ich doterajšie pôsobenie.
Traja Šaľania tak sami organizovali akcie s veľkými menami z hudobného sveta, ktoré priniesli aj do nášho mesta. „Gabsy mal na starosti rozpočet, interpretov, letenky, hotel, staral sa o headlinerov, kým boli na Slovensku. Ja som riešil grafiku, sociálne siete, sponzorov, zvukovú, svetelnú a projekčnú techniku na mieste. Adro mal na starosti sociálne siete a rozhodoval, koho zavolať, lebo sa vyznal v tomto žánri,“ hovorí o organizácii.
Tento rok oslávili svoje štvrté narodeniny
V mesiaci máj oslávili svoje štvrté narodeniny a zorganizovali v Šali svoju poslednú pravidelnú akciu. „Nekončíme, ale na trh prišlo viacero skupín, ktoré sa rozhodli organizovať akcie v žánri ako my a trh sa naplnil, organizátori si navzájom berú návštevníkov. A preto chceme prejsť na niečo trochu iné. Máme v hlavách projekt, o ktorom ešte nechcem a nemôžem hovoriť. Nechceme sa toho vzdať úplne, nikdy sme to nerobili pre peniaze, ale preto, že máme radi tento štýl hudby a ľudí, ktorí sú rovnakí ako my. Momentálne sme sa podieľali na organizácii Basement festivalu, ktorý sa bude konať od 18. do 20. júla v Komárne, tak tam všetkých radi uvidíme,“ hovorí o plánoch do budúcnosti.
Pri organizovaní takýchto akcií sa pritrafia aj vtipné zážitky, tak sme sa na nejaký spýtali. „Nemenovaný anglický producent mal hrať u nás v meste, vybavili sme mu letenky, ubytovanie, všetko bolo zariadené. Pred samotnou akciou, ktorá sa konala večer, sme organizovali narodeninový warm up pred klubom, kde sa robili graffitti, grilovalo sa, čapovalo sa pivo zadarmo, boli rôzne športové aktivity, a samozrejme, sme aj popíjali. Bolo nás tam okolo 100 ľudí.
On bol sám na hoteli a spýtal sa, či by nemohol ísť s nami. Odohrať mal svoju časť až okolo polnoci. Nevedeli sme ho nájsť a keď sme ho našli, tak bol úplne na mol a nevedel o sebe, hádal sa s nami, že on nebude hrať, nevedel poriadne ani, kde je. To je tak, keď piješ so Slovákmi. Nakoniec zaňho hral niekto iný a my sme dostali od jeho manažérov prísľub, že najbližšiu akciu odohrá bez nároku na honorár, tak uvidíme, ešte sme to nevyužili,“ hovorí na záver Cukor.
Autor: Michaela Harabišová
Foto: archív Stále málo